شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳

«قلعه رودخان مرمت می‌شود»

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 3 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش دیدگاه مدیریت به نقل از خبرگزاری صد آنلاین، «قلعه رودخان شاهکار تاریخی گیلان است و به دلیل معماری شاخص و چشم انداز زیبای قلعه در دل جنگل‌های هیرکانی، این قلعه سالانه پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر ایران و جهان است.»

به گزارش صفیر گیلان، مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان گفت: گیلان با وجود اماکن تاریخی، طبیعی و گردشگری یکی از استان‌های مسافر پذیر و گردشگری کشور تلقی می‌شود و هر ساله میلیون‌ها مسافر به این استان سفر می‌کنند.

ولی جهانی از مرمت قلعه رودخان فومن با اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی خبر داد و افزود: معادل ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای مرمت قلعه رودخان هزینه شده است.

او با اشاره به موقعیت جغرافیایی دژ تاریخی قلعه رودخان بیان کرد: قلعه رودخان در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن در استان گیلان واقع شده و این قلعه تاریخی مهم و باشکوه یکی از دژهای نظامی حکومتی در استان گیلان است که مدت‌ها مرکز فرمانروایان گیلان بوده و از بزرگ‌ترین و باعظمت‌ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می‌شود.

جهانی ادامه داد: مساحت قلعه حدود بر دو نیم هکتار بوده و در ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر در بلندترین نقطه کوه واقع شده است.

وی با بیان اینکه برخی از کارشناسان، تأسیس قلعه رودخان را به دوره ساسانیان (اوایل اسلام) نسبت داده‌اند، افزود: این قلعه در زمان سلجوقیان تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان به شمار می‌رفته است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی گیلان با بیان اینکه قلعه رودخان شاهکار تاریخی گیلان است، گفت: به دلیل معماری شاخص و چشم انداز زیبای قلعه در دل جنگل‌های هیرکانی، این قلعه سالانه پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر ایران و جهان است.

جهانی با بیان اینکه ثبت ملی قلعه رودخان به سال ۵۴ بر می‌گردد، اضافه کرد: به دلیل قدمت زیاد و شرایط قرارگیری در آب و هوای مرطوب و جنگلی، آسیب‌های فراوانی به این بنای تاریخی در طول سالیان متمادی وارد شده است.

او با بیان اینکه به منظور حفاظت و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، تاکنون حدود نیمی از این اثر تاریخی مرمت و بازسازی شده است، افزود: در سال جاری بیش از ۲۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی صرف مرمت قلعه، تعمیر سرویس بهداشتی قلعه، مرمت راه پله و مسیر دسترسی، ساخت سطل زباله، رنگ آمیزی، نصب تابلوهای راهنما، نصب داربست به منظور حفاظت فیزیکی، خرید آجر و … در قلعه شده است.

 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2024 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search