پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

درنای امید؛ قصه ی وفاداری و عشق

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 3 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

✍️امیرحسین صدیقیان

درنای امید چند روز پیش پس از طی 5000 کیلومتر مسافت و گذشتن از دریای ولگا روسیه و قزاقستان با پروازی بلند وارد تالاب فریدون کنادر در استان مازندران شد تا زمستان را در مهاجرتی طولانی تا اواسط اسفند در ایران پشت سر بگذارد و نقشی از وفاداری برای جفت خود که سالیان پیش توسط یک شکارچی شکار شد به یادگار بگذارد.

قصه امید قصه وفاداری و داستان عشق است. امید حتی حاضر نشده است جفتی را از میان دیگر درنا ها برای خود برگزیند. این قصه زیبا و عاشقانه می تواند درسی برای ما انسان ها باشد که جز به خود نمی اندیشیم و متاسفانه از عشق و وفاداری جز واژه هایی کم رنگ و کم توان چیزی نمی دانیم.

درناها زندگی همیشه در سفری برای خود تعریف کرده اند و با یک پریدن بلند زیبا ترین نصویر عاشقانه را برای ما به تصویر می کشند. علاقمندان به طبیعت و حیات وحش این روزها شور و شادمانی خود را از ورود این پرنده زیبا پنهان نمی کنند.

 پرنده ای در معرض خطر انقراض با نام علمی « 'گروس لئوکوجرانوس Grus leucogeranus '» که قدی نزدیک به یک و نیم متر دارد و فاصله ی دو بال آن بیش از دو متر است. بدنی یک دست سفید با پاها بلند سرخ رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نقش بسته است. تلخی زندگی درنا آنجاست که به طور تاریخی این پرنده زیبا به سه جمعیت اصلی شرقی ، غربی و مرکزی تقسیم می‌شود.

 جمعیت مرکزی این گونه منقرض شده است و جمعیت غربی هم به گفته کارشناسان محیط زیست در صورت مرگ امید به طور قطعی منقرض خواهد شد .

جمعیت شرقی درنای سیبری که در واقع تنها گروه باقی مانده از این گونه است ، تابستان را در شرق سیبری زادآوری کرده و برای زمستان‌گذرانی به شرق چین می رود . از اعضای این گروه بیش از سه هزار قطعه باقی‌مانده است . زیستگاه زمستانی تقریبا تمامی جمعیت این گونه دریاچه ' پویانگ ' در چین و اطراف آن است.

در صورت مرگ امید، کتاب قصه ی زیبای این پرنده همیشه در پرواز بسته می شود اما راز وفاداری آن برای همیشه در آسمان ها و جغرافیای پرندگان و حتی انسان زنده خواهد بود.

 قصه ی امید و درنا در امتداد یک زندگی،  تصویری روشن و هدفمند از یک زندگی شکوهمند است قصه ای که جای آن در میان زندگی آدمیان خالی شده و مفهوم عشق در آن رنگ باخته است.

درنای امید شعری سراسر احساس و اشتیاق از یک پرنده است. پرنده ای که می تواند تا بیکران آسمان ادامه داشته باشد.

قصه ی امید فصلی بهارانه از ضیافت کاج های بلند در میهمانی باران و ناودان است، قصه ی چشمه ای که به انتظار دریا خرامان خرامان هر مانعی را از سر راه خود بر می دارد تا تمثیلی جاودان از یک زندگی زیبا برای ما به نشانه بگذارد.

دراین روز های خسته و فرسوده، در پناه اندیشه هایی مشوش و آشفته رسیدن درنای امید می تواند بشارتی برای آرزوهای فردای ما باشد. مقدم درنای امید را هزار باره گرامی می داریم و روزهایی پراز خورشید برای ایران عزیز آرزو می کنیم.

 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search