پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

بادرود؛ تجلی گاه معنویت و قداست

(زمان تقریبی خواندن: 3 - 6 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

✍️مریم درویشیان

امامزادگان در ایران از توجه بسیار زیادی بین مردم برخوردار هستند. زیرا این امامزادگان منشا خیر و برکات فراوان برای مردم هستند. کاشان دارای آثار باستانی، اماکن دیدنی و هیئت های عزداری بسیاری است که در جهان زبانزد خاص و عام است. شهرهای کویری اطراف کاشان نیز مانند بادرود از این برکات بی نصیب نمانده است. آنچه در زیر می خوانید گزارشی کوتاه از امامزادگان آقا علی عباس  وامامزاده محمد از فرزندان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) است.

از کاشان که به نام دارالمومنین معروف است به سمت بادرود حرکت می کنیم. در فاصله 8 کیلومتری این شهر محل بقعه و آستان دو بزرگوار از سلاله پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) بنام امامزاده آقاعلی عباس و امامزاده محمد (علیهم السلام) از فرزندان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادران علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) و حضرت معصومه (علیها السلام) واقع گردیده است. اين دو امامزاده عالي مقام به اتفاق حضرت شاهچراغ (علیه السلام) كه در شيراز مدفون گرديده مورد توجه شيعيان و دوستداران اهل بيت است.

بسیاری از فرزندان موسی بن جعفر (علیه‌السّلام) و همچنین فرزند زادگان و بنی اعمام آن‌ها با حضرت احمد بن موسی شاه چراغ همراه بودند که بسیاری از آن‌ها به قم و کاشان و حوالی این دو شهر آمدند که در حدود دویست (۲۰۰) بقعه یا زیادتر در کاشان و نطنز بنام فرزندان و فرزندزادگان موسی بن جعفر (علیه‌السّلام) یا منسوبین به آن حضرت به چشم می‌خورد که هر یک دارای کرامات و خوارق عادات و بقاع متبرکه آن‌ها محل استجابت دعوات می‌باشد.
شیخ مفید ـ قدس سره ـ در کتاب ارشاد می‌فرماید: هر یک از فرزندان حضرت ابی الحسن موسی بن جعفر (علیه‌السّلام) دارای فضیلت و منقبت مشهوری است و فرزند بزرگوارش امام رضا (علیه‌السّلام) از نظر فضل و برتری مقدم بر همه ایشان است.

روز چهار شنبه هفتم ماه ربیع الاول خبر شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه‌السّلام) به ایشان رسید از این خبر وحشت انگیز عمامه‌های خود را از سر برداشته و گریبان‌های خود را چاک زدند و به عزاداری قیام نمودند و مردمان آن نواحی خدمت امام زادگان رسیده عرض تسلیت نمودند تا مدت چهل روز پس آن‌ها را به حمام برده از لباس عزا بیرون آمدند پس از چندی توقف در قلعه باد افشان تصمیم به برگشت به سوی وطن خود را گرفتند که منافقین به گوش مامون رسانیدند که برادران حضرت امام رضا (علیه‌السّلام) اراده خروج دارند و جمع کثیری هم تابع آن‌ها شده تا به طوس آمده و انتقام خون برادرشان را بگیرند مامون از شنیدن چنین امری به وحشت افتاده، فرمان داد تا لشگر راه را بر آن‌ها گرفته و در هر کجا سادات علوی خصوصاً اولاد حضرت موسی بن جعفر (علیه‌السّلام) را بیابند بقتل برسانند.
به طوری‌که نقل شده روز چهاردهم جمادی الاولی بود که امام زادگان از قریه بادافشان در حال کوچ کردن بودند که لشگر شقاوت کیش مأمون ملعون رسیدند راه را بر آن‌ها گرفته ایشان را محاصره کردند چندین شبانه روز آن بزرگواران را در محاصره داشتند آب و نان را از ایشان و اصحابشان منع کرده تیغ‌های آتش بار از نیام کشیده در برابر آن شاهزادگان و اصحابشان صف آرائی کرده آستین ستم بالا زدند، اصحاب یک یک اذن جدال گرفته به درجه شهادت رسیدند.

نقل شده که آن دو امام زاده عالی مقام در نیمه شب به طور فرار از قریه بادافشان بیرون آمدند بلکه بتوانند خود را از شر لشگر مامون نجات داده به وطن خود باز گردند چون مقداری راه را پیمودند راه را گم کردند چون صبح دمید و عالم روشن گردید خود را پشت حصار قلعه باد افشان دیدند آن دو بزرگوار فرمودند: انا لله و انا الیه راجعون.
تقدیر پروردگار عالم چنین است که باید با شکم گرسنه ولب تشنه (مانند جدشان حضرت امام حسین (علیه‌السّلام) به شهادت فائز گردیم، دست در گردن یکدیگر کرده با هم وداع کردند آن جماعت شقی و بد نفس، از خدا و رسول حیا نکرده دور آن شاهزادگان را گرفتند آن دو شیر بچه حیدر کرار را گرفته و آن‌ها را به شهادت رساندند.
به طوری که نقل شده جسد مطهر این دو بزرگوار چند شبانه روز در آن بیابان روی ریگ افتاده بود کسی جرئت نمی‌کرد آن‌ها را دفن نماید پس زن‌های خالد آباد به تجهیز آن اجساد مطهره پرداختند مردان چون چنین دیدند تعصب نموده به کمک آن‌ها شتافتند آن دو بزرگوار عالی مقام را در یک بقعه بخاک سپردند.

امام زاده اقا علی عباس به سبک معماری اسلامی _ ایرانی با بقعه ای بزرگ و زیبا ساخته شده است. گنبد و مناره‌ ها با کاشی‌ کاری‌ های فیروزه ‌ای و زیبا تزئین شده ‌اند. سردر اصلی امامزاده دارای ایوانی بزرگ و تماشایی است. پلان کلی امامزاده را به شکل مربع طراحی کرده ‌اند. رو بروی درب ورودی حوضی بزرگ و سنگی به چشم می‌ خورد. تقارن در این بنا به‌ خوبی دیده می‌ شود. در فضای داخلی مقرنس‌ کاری‌ های سقف توجه بسیاری را به خود جلب می‌ کند. این بنا در دو طبقه با ۱۰ رواق و ۴ سردر ورودی ساخته شده است. جمع کل زیربنای مجموعه در حدود ۳۶۰۰۰ متر مربع می باشد. از این میزان حدود ۱۳۰۰۰ متر مربع زیربنای آن تنها با تغییرات کمی مطابق با طرح احداث گردیده است. زيربناي ساختمان حرم مطهر و صحن هاي آن ۵۰۰۰ مترمربع است. ارتفاع گنبد با عظمت و كاشيكاري گنبد كه از شاهكارهاي برجستة معماري است از كف ۴۵ متر و قطر گنبد ۲۳ متر مي باشد. دو گلدسته در دو طرف گنبد زيارتگاه به ارتفاع ۴۰ متر و قطر ۳/۵ متر قرار گرفته است. نماي داخل گنبد و بارگاه امامزاده آقا علي عباس و شاهزاده محمد (علیه السلام) با مهارت بسيار زيبا و ظريفي گچبري و آينه كاري شده است كه نظر هر زائري را به خود خيره مي كند. ضريح زيبا و مطلاي حرم در ابعاد ۵×۴ روي سنگ مزارات امامزادگان شريف قرار گرفته است. در طبقة فوقاني حرم موزه امامزاده به مساحت ۱۵۰ متر مربع است كه در حال حاضر مورد بهره برداري و بازديد زائرين قرار دارد. در قسمت جنوبی صحن ساختمانی به عنوان مرکز فرهنگی‌ قرآنی قرار دارد. همچنين در طبقه فوقانی حرم در قسمتی دیگر كتابخانه‌اي به مساحت ۱۰۰ متر مورد استفاده زائرين قرار دارد.

بانک اطلاعات گیاهان دارویی

پاسخگو آنلاین

بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان

برترین ها بانک ( بانک مشاغل )

جشنواره آرزوهای رنگی

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search