سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

کم گوی و گزیده گوی چون در

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 3 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

✍️ مهدی صدیقیان

درست و سنجیده سخن گفتن یکی از آداب مهم در زندگی انسان ها به شمار می رود. صدها کتاب و پند و اندرز در این زمینه از نیاکان ما باقی مانده است.
گاهی یک کلمه و واژه می تواند خانواده ؛گروه، بخشی از جامعه یا کل آن را فرو بریزد و لطمات جبران ناپذیری بر بدنه مجموعه وارد سازد.
در این رهگذر سنجیده و درست گویی مسئولان و مدیران جامعه مهم تر از دیگر اقشار مردم می باشد و نادرست سخن گفتن و یا ناصواب صحبت کردن می تواند موجب سلب اعتماد مردم شود. به ویژه وقتی مدیران همدیگر را با کلمات خشم آلود خطاب قرار می دهند.
متاسفانه بسیاری از مدیران و دولتمردان در برابر رسانه های گروهی یا سخنرانی ها و مواجهه با مردم از بسته سخنانی استفاده می کنند که مخالف با آداب اجتماعی بوده وبا گسترش در شبکه های اجتماعی به سرعت تاثیرات منفی بر جامعه می گذارد.
اغلب مدیران برای فرار از سوالات خبرنگاران عموما وعده و قول و وعیدهای بسیاری ارایه می دهند که عملا امکان اجرایی شدن ندارند .همین موضوع موجب گلایه و بعضی اوقات خشم مخاطبان را فراهم می آورد و مردم این اوضاع نابسامان را پای حکومت می نویسند. پس بهتر است دستگاه های دولتی و خصوصی با برپایی کلاس های آموزشی چگونه سخن گفتن و آداب اجتماعی را به برخی از سیاستمداران و مدیران بیاموزند .چرا که بی توجهی به این مقوله صدمات جبران ناپذیری بر اعتماد عمومی و مقبولیت دولت وارد می کند.
عدم داشتن اشراف و دانش برخی از نمایندگان در حوزه های مختلف و ناسنجیده سخن‌گفتن آنان گاهی اوقات به سرعت در شبکه های اجتماعی چرخیده و موجبات نارضایتی مردم را پدید می آورد.
مدیران و مسئولان متاسفانه در بسیاری از موارد به تخریب یکدیگر و تخطئه خود روی آورده و زمینه را برای سواستفاده دشمنان فراهم می کند.
گزیده سخن گفتن در بیشتر مواقع از سخنان طولانی به مراتب ارزشمندتر است و می تواند تاثیرات بیشتری برشنونده باقی بگذارد. حتی گاهی اوقات سکوت بهتر از بیهوده حرف زدن است.
خوشبختانه مقوله سخنگویی در دستگاه های دولتی و اجرایی چند سالی ست جای خود را در کشور باز کرده است و البته انتخاب اصلح سخنگویان نیز موردی ست که باید بیش از گذشته به آن توجه کرد.
تشکیل کلاس های فن بیان و چگونگی استفاده اصولی از کلمات و واژه ها در سخنرانی ها به منظور جلوگیری از خدشه وارد شدن به اعتماد مردم ضرورتی ست که باید مورد نگاه ویژه سیاستگذاران فرهنگی کشور قرار بگیرد تا بتوان در بحبوحه مشکلات احتمالی آرامش بیشتری را به جامعه تزریق کرد.
یکی از دستگاه هایی که توانسته است به معنای واقعی در این زمینه حرکت کند قوه قضاییه و در راس آن ریاست فاضل این قوه است که چند سالی ست با سخنان سنجیده توانسته است نگاه مردم را کاملا دگرگون کرده و بازخوردهای مناسب مردم نیز از نتایج آن است. بویژه برگزاری جلسات منظم سخنگوی محترم با خبرنگاران در قوه قضاییه توانسته است در افزایش اعتماد عمومی موثر باشد.
امید است مسئولان جامعه درست و بجا سخن گفته و مردم را بیش از پیش ناامید و پریشان نسازند.

 

بانک اطلاعات گیاهان دارویی

پاسخگو آنلاین

بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان

برترین ها بانک ( بانک مشاغل )

جشنواره آرزوهای رنگی

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2024 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search