سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

"ایران" در میان ۱۲ کشور دارای چرخه کامل ساخت تا پرتاب ماهواره و ششمین کشور موفق در پرتاب موجود زنده به فضا

(زمان تقریبی خواندن: 1 - 2 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

از میان کشور‌های صاحب چرخه فضایی تاکنون ۶ کشور موفق به پرتاب موجودات زنده به فضا شده‌اند و در حوزه ماهواره‌بر صرفاً ۱۲ کشور توانمندی طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌بر را دارند که ایران یکی از این ۱۲ کشور در جهان است.

به گزارش پایگاه خبری دیدگاه مدیریت به نقل از خبرگزاری تسنیم، از بین حدود 190 کشوری که عضو سازمان ملل متحد هستند در کل حدود 90 کشور در فضا، ماهواره دارند که از این 90 کشور، 58 کشور سازنده ماهواره هستند و بقیه کشور‌ها، ماهواره‌های خود را از این 58 کشور تأمین می‌کنند.

در حوزه ماهواره‌بر تنها تعداد معدودی از کشورها یعنی 12 کشور توانمندی طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌بر را دارند که از این تعداد، چند کشور از جمله روسیه، آمریکا، چین، ژاپن و... خدمات پرتاب ماهواره‌های سایر کشور‌ها را برعهده دارند.

باید توجه داشت صنعت فضایی، صنعت بسیار مهم و راهبردی است و در حال حاضر بیش از 2000 شرکت در سطح دنیا با گردش مالی بیش از 400 میلیارد دلار در سال، مشغول فعالیت در حوزه فضا است. پیش‌بینی‌های انجام‌شده حاکی از رشد بیش از 60 درصدی گردش مالی در هفت سال آینده است (گردش 640 میلیارد دلاری در سال 2030).

ورود روز‌افزون بخش خصوصی به حوزه فضا و کاهش سهم کاربرد‌های دفاعی در پروژه‌های فضایی به کمتر از 50 درصد کل مأموریت‌ها، بیانگر وجود ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه فعالیت‌های فضایی پیش رو است.

علاوه بر بحث ماهواره‌ها و ماهواره‌بر‌ها، کپسول‌های فضایی و توانایی پرتاب موجودات زنده و انسان به فضا هم توانایی بسیار مهم و کلیدی هستند و به عنوان قلّه علم و تکنولوژی دنیا محسوب می‌شود. از میان کشور‌های صاحب چرخه فضایی تاکنون 6 کشور موفق به پرتاب موجودات زنده به فضا شده‌اند و تنها 3 کشور توانسته‌اند به قلّه علم و فناوری یعنی توانایی ارسال انسان به فضا دست پیدا کنند و علاوه بر تربیت و پرتاب فضانوردان خود نمایندگان سایر کشور‌ها را هم به فضا بفرستند.

 

 

 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2024 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search