پنجشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲

آیا شب هامون دوباره روز خواهد شد؟

(زمان تقریبی خواندن: 1 - 2 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پایگاه خبری دیدگاه مدیریت

 

  • ششصد و هفتاد و سومین شب از شب‌های بخارا به هامون و بررسی مشکلات امروز در هیرمند و هریررود اختصاص یافته است. این نشست با همکاری مجله صنوبر در ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه هفتم خردادماه ۱۴۰۲ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
  • هامون یکی از مهم‌ترین تالاب‌های مرزی ایران و آسیای جنوب غربی است که در کنوانسیون جهانی رامسر ثبت شده است. از این تالاب به عنوان اصلی‌ترین عامل ثبات بوم‌شناختی، امنیتی و ژئوپلتیک بین سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان یاد می‌شود. اینک اما افغانستان با ساخت و تکمیل بیش از بیست سد در غرب خود در دو حوضه آبخیز هیرمند و هریررود، می‌رود تا بحرانی جدی در شرق ایران، به‌ویژه برای تامین آب شرب مردم در زابل و مشهد و هزاران شهر و روستای کوچک ایجاد کند. متاسفانه به نظر می‌رسد طالبان هیچ اهمیتی به کنوانسیون‌های جهانی، معاهدات مرزی و عرف بین‌الملل نمی‌دهد و با بهره‌گیری از بند کمال‌خان، حتی مسیر رودخانه هیرمند را به سمت گودزره در مرز افغانستان و پاکستان تغییر داده تا یک قطره آب هم به سیستان و هامون در ایران نرسد. در شب هامون تلاش می‌شود تا به ابعاد حقوقی، محیط‌زیستی و فرهنگی این ماجرا پرداخته شود.
  •  در این نشست رضا کیانیان، مهناز رشیدپور، محمد درویش، مانیا شفاهی و علی دهباشی سخنرانی کرده و مستند تأمل‌برانگیز «روزگاری هامون» ساخته محمد احسانی پخش خواهد شد. همچنین نمایشگاه عکس‌هایی از حامد غلامی با عنوان «تَلواسه هامون» به همراه ارائه و معرفی کتاب با حضور مؤلف برگزار خواهد شد.
  • شب هامون در ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه هفتم خردادماه ۱۴۰۲ در خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، چهارراه ورشو، سالن فردوسی برگزار می‌شود.

 

 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2023 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search