پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

جای خالی گفتمان در کشور

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 3 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

✍️دکتر مژده افشار 

یکی از ویژگی ها و اصول دموکراسی و حکمرانی موفق ؛نهادینه کردن گفتمان درجامعه است.دولت هایی درسطح جهان موفق ترهستند که به صورت قانون مدارانه و دموکراتیک بتوانند راهی برای گفتگو با مردم  وبالعکس گفتگوی مردم با دولت پیدا کنند.در این صورت مردم  می توانند در یک فضای آرام و بدون تنش با دولتمردان خود سخن بگویند و درآنسو نیز مدیران ومسوولان از دستاوردها ومشکلات خود با آحاد جامعه حرف بزنند.در این فضای دو جانبه تنش ‌به تعامل تیدیل شده وبه اصطلاح آتش زیر خاکستر نیز خاموش شده و شعله ور نمی شود.اتفاقات اخیر وآشوب و اغتشاشات در کشور ما نشان داد چقدر مقوله مهم گفتگو و وتعامل در سرزمین ما به فراموشی سپرده شده و مردم به کانالی برای بیان حرف ها؛ انتقادها و پیشنهادات، نیاز ضروری دارند.
 براین اساس این یک وظیفه و اولویت درجه یک است تا کارشناسان با هم اندیشی؛ ترتیبی اتخاذ کنند تا حاکمیت بتواند حرف مردم را بشنود و از نظر روحی وروانی زمینه را برای پذیرش خواسته ها و درد دل های ملت  فراهم کند.درسایه این فضای گفت و گو محور ؛جامعه در مسیر تبادل افکار قرار گرفته و می تواند بستر اعتماد مردم را نسبت به خود هموار سازد.ملت نستوه و بزرگ ایران همواره و درسخت ترین شرایط وفاداری خود را به نظام نشان داده اند و هر زمان حرف از دشمن بیرونی شده با اتحاد  صحیح پای صحبت مردمانش بنشیند وانتقادات سازنده را باگوش جان بشنود تا در طلیعه بهاری دیگر؛رویش جوانه های سبز دهه هشتادی و نودی وفرزندان خودش را به تماشا بنشیند.
سامان دادن به وضعیت معیشتی مردم،پرهیز از وعده های تکراری ،پذیرش اشتباه،ترمیم ساختار سازمانی دولت،استفاده از پتانسیل نخبگان در اداره کشور؛مقابله با رانت وهرگونه فساد و امید آفرینی برای تک تک اقشارمردم از مواردی است که باید مورد توجه حکمرانی و دولت قرار بگیرد. شتاب فزاینده قیمت ها،تورم افسار گسیخته و گرانی و بیکاری فشار زیادی را روی زنجیره انسانی جامعه وارد کرده و مردم را در تنگنای وحشتناکی قرار داده است که این مهم نیز می بایست در تصمیم گیری ها مد نظر قرار گیرد. یکی از ضروری ترین موضوعات در حال حاضر وضعیت نه چندان مناسب رسانه ها در کشور است. تقریبا اعتماد مردم نسبت به رسانه های داخلی و بویژه صدا وسیما رنگ باخته ومردم اخبار منتشره این رسانه را دیگر باور نمی کنند و ترجیح می هند اخبار کشور را از رسانه های بیگانه دنبال کنند که این نقص بزرگ می تواند در آینده موجب آسیب جدی به شبکه رسانه ای ایران وارد کند. در این خصوص می بایست چاره اندیشی شده و تجدیدنظر اساسی در ساختار وماهیت به عمل آید. بهر حال ملت شایسته ایران باید بیش از گذشته مورد تکریم قرار گرفته و حاکمیت و دولت نیز با تغییرات بنیادین رفاه  بیشتری را درسایه عدالت اجتماعی برای ولی نعمتان خود فراهم آورد. از دیگرسو ؛دشمنان ومعاندان نیز باید بدانند این مردم بعد از چهل واندی سال دوست و دشمن خود راشناخته و درمقابل هر فشار خارجی مقاوم و متحد؛ از امنیت ومرزهای خود مثل همیشه دفاع می کنند.

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search