پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

کلوت ها ؛ بازی شاعرانه آب و باد و خاک

(زمان تقریبی خواندن: 4 - 7 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پایگاه خبری دیدگاه مدیریت  _ محمد عرفان صدیقیان

بازی باد و آب و خاک... آمیزه هایی از نقش و رنگ سکوت...
 یک آسمان پرستاره و دلی که افسونت می کند تابه این پهنه افسانه ای و سحرانگیز بیندیشی.. وسعتی بیکران در عمق خاطره هایی که با رنگ خاک جانی دوباره می گیرند.
«شهداد» سرزمین جان و روح و بی قراری است... پایانی بر نومیدی در دنیایی پر از امید و نور است...عطر خوش باران است در زمین... شکوه تاریخ ایران است در کنار ساخته هایی از طبیعت..
سفر به «کلوت شهداد»آغاز یک مکاشفه است از خود،پایان دل بریدن است از منیت ها....
کلوت خاک نیست. بازگشتی  است به دل اعصار و قرون...
 یک تاریخ نیست، همه تاریخ است... فقط آب و باد و خاک نیست...طبیعتی باشکوه است که دنیا حتی در خواب نیز نمی تواند ببیندش! پا به سرزمین بزرگترین بنای کلوخی دنیا که
می گذاری، حیرت زده می شوی... صدای پرنده های کوچک قلبت را میشنوی که آواز زندگی می خوانند.

مات و متحیر می مانی از این همه زیبایی و زیبایی... فقط سکوت...
کلوت، از دیروز تاریخ تا به امروز ما را عاشقانه به سمت خود
می خواند...هنوز قلبی در این کویر می تپد که حیات تمدن است... این گوشه از سرزمین دل در بود و نبود دارد ...
کویر لوت امروز مدیون این قطعه از تاریخ پرآوازه اما بی نام و نشان است ...
«کلوت» امروز ایستاده و نفس می کشد و در سکوتی پر از راز و رمز وهم آلود خود را می نمایاند. کلوت ردپای از غرور بر
سینه دارد و چون سند زنده ای، در دل شهداد،هویت خویش را فریاد می کند.سفر به کلوت،یک سفر خیالی نیست، سفری واقعی است... سفری همراه با تحول و تغییر، سفری برای نو شدن واندیشیدن ....سفر به کلوت کاوش و جستجویی در تاریخ است. نیازی به بهتر اندیشیدن و بازی شاعرانه آب و باد و خاک است
و به قول سهراب سپهری قرار دل بی قرار است:

سفر مرا به در باغ چند سالگی ام بردم
و ایستادم تا
دلم قرار بگیرد،
صدای پر پری آمد
و در که باز شد
من از هجوم حقیقت به خاک افتادم...
سفر به کلوت، کشف خویشتن است... گوش فرا دادن به صدای طبیعت ...نگاه دیگر به کلوخ واره هایی که تو را به عمق حقیقت میبرند... پناه بردن به خاکی که از آن متولد شده و برخاسته ایم...از خاک برآمدیم و بر خاک شدیم...
سفر به کلوت، تنها یک سفر معمولی نیست،بلکه تولدی دوباره است:
دل من می خواهد با پر چلچله ها که تداعی سفر در آنهاست
سفر آغاز کند ، سفری از تن خاک ، سفری تا افلاک
گروه فرهنگ و تاریخ ماهنامه دیدگاه هنر شما را به یک سفر رویایی و خیال انگیز دعوت می کند.

آثار شهر کلوت از عجایب طبیعت است. هنگام عبور از این از این نقاط مخروبه،شخص تصور می کند که از وسط قلعه و قصرهای جن و پری می گذرد.
 این بناهایی که طبقه طبقه روی هم بنا شده و گویا اشخاصی ورای نوع انسان در ساخت آن دخیل بوده اند.
اشکال عبادتگاه ها، اهرام،برج ها و قلعه های بزرگی را در نظر انسان مجسم می کنند. بدون اغراق از مشاهده آن ها شخص به خود می لرزد. استان کرمان مجموعه ای بسیار متنوع و زیبا از سبز ترین نواحی تا خشک ترین مناطق را در خود جای داده است. یکی از خشک ترین و گرمترین نقاط ایران و جهان، بیابان لوت است که کویر شهداد قسمتی از آن را در بر می گیرد.
کویر شهداد یکی از جاذبه های طبیعت گردی کرمان در حاشیه غربی کویر لوت است. پهنه گسترده یی از دانه های ریز شن است که در سایه روشن آفتاب هر لحظه به رنگی در می آید این و یقین و باور آدمی را بیش از پیش به عظمت پروردگار افزون می کند.

شهداد


شهداد با نام کهن «خبیص» به فاصله حدود یکصد کیلومتری شرق کرمان در حاشیه غربی دشت لوت قرار دارد. کاوش های علمی باستان شناختی در حاشیه غربی دشت لوت از سال 1348 شروع و تا سال 1356 ادامه یافت که حاصل هشت فصل کاوش در این منطقه، منجر به کشف گورستان هایی مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد و کوره های ذوب مس شد. اشیا آثار بدست آمده در گورستان های پیش از تاریخ شهداد شامل ظروف بی شمار و   متنوع سفالین (یکی از فنون متداول مردم ساکن در این ناحیه در دنیای باستان، هنر سفالگری بوده است) و ظروف مفرغی است که مردمان هنرمند وصنعتگر با وارد کردن سنگ مس و استحصال آن در کوره های ذوب مس به ساخت ظروف متعددی می پرداخته اند که ازلحاظ کیفیت
 و کمیت بسیار ارزنده و در خور تامل است. از جمله اشیای فلزی منحصربه فرد یافت شده در یکی از گورهای باستانی شهداد،درفش فلزی یا نقوش مختلف انسانی (نقش الهه)، حیوانی و گیاهی است.
ظروف و اشیای مختلفی که از سنگ مرمر و سنگ صابونی است. ازحیث تنوع و فرم نیز اهمیت فراوانی دارد.کاوش شهداد بعد از پیروزی انقلاب و با یک وقفه 17 آغاز شد.حاصل کاوش چهار ساله مجموعه ای از واحدهای معماری مسکونی و کارگاهی است. واحد های معماری که  به دست آمده در ظاهر ناپیوسته و جدا از یکدیگر و در واقع به هم وابسته و مرتبط هستند.
نظر به شواهد به دست آمده چون زمین های خیش خورده کرت بندی شده و... می توان یکی از این واحدها را به
نام محله کشاورزان و محله دیگری را به لحاظ کشف تعداد زیادی مهره های ساخته شده سالم، نیمه کاره و شکسته شده درحین انجام کار، محله جواهرسازان نامید.حاصل چندین کاوش و مطالعه گروه باستان شناسی دشت لوت  گویای آن است که در هزاره های سوم و چهارم قبل از میلاد مردمانی با فرهنگ غنی و صنعتگر و هنرمند در این منطقه می زیسته اند که علاوه بر زراعت،کشاورزی و ساخت بسیاری از ظروف و اشیا که مواد اولیه آنها در محل موجود بوده و وارد کردن دیگر مواد اولیه از مناطق دوردست، ابزار و اشیای مختلف از سنگ و فلز ساخته و آن را به مناطقی چون ترکستان در شمال ،دره رود سند در شرق ،سواحل جنوبی خلیج فارس در جنوب بین النهرین در قلب صادر و در عوض مواد مورد لزوم و مایحتاج خویش را وارد می کردند.

مهمترین عوارض طبیعی کویر شهداد عبارتند از:

نبکاها یا گلدان های ماسه ای

نبکا ها عوارض زیبایی به شکل گلدان و جنس ماسه هستند که در بخش های ابتدایی جاده کویری شهداد دیده می شوند و قدمت آنها چند صد ساله است .این پدیده زیبای طبیعی به دلیل فرسایش باد و مقاومت ریشه درختان کویری گز، ایجاد شده و شکل آنها به گونه ای است که گویا گلدان های بزرگی را در جای جای کویر بر زمین نهاده اند.

شهر افسانه ای کلوت ها

کلوت یا همان کوه لوت مهمترین عارضه طبیعی در لوت مرکزی است. این عوارض که به دلیل برخورد طوفانهای شن و بخشهای مقاوم تر خاک(فرسایش بادی شدید) به وجود آمده اند، در تمام دنیا بی نظیر بوده و یا تکرار نامنظم آنها در منطقه ای به وسعت 11 هزار کیلومتر مربع(80 در 145 کیلومتر)شهری افسانه ای در مقابل دیدگان گردشگران به نمایش درمیاید.

کثیر الاضلاع ها و فولیکون های نمکی

کثیرالاضلاع ها بر اثر تبخیر آب روی بخش هایی از خاک کبیر که دارای نمک قابل توجهی می باشد، ایجاد می شوند.
 تبخیر،با ایجاد ترکهایی عمیق بر روی خاک موجب تشکیل چند ضلعی های نامنظم در روی زمین می شود و بخش هایی از طبیعت زیبای لوت مرکزی، تپه های تخم مرغی ایجاد
 می شود که اشکالی به شکل توپ با تخم مرغ با فضایی با فضای میانی خالی (درست شبیه تو پیچ آن را باد کرده اند)هستند که جنس آنها از گل و نمک است. این تپه ها از جمله دیدنی ترین عوارض طبیعی این منطقه هستند.


 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search