پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

از صفر به یک

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 4 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

✍️مریم درویشیان

عصر فناوری ؛عصر شتاب استارتاپ ها در جهان معاصر روزانه هزاران هزار استارتاپ با نوآوری متولد می شوند و از دل آنها هزاران ایده دنیا را تغییر می دهد. امروز با دسترسی به فناوری های روز زندگی بعد جدیدی از خلاقیت می آفریند. هر لحظه منتظر اتفاقی تازه هستیم. صنعت و اقتصاد و علوم دیگر تحت تاثیر رشد فزاینده فناوری قرار گرفته اند. سفر به کرات دیگر هر لحظه برای انسان ملموس تر از قبل می شود. جهان ستارگان و نجوم طیف وسیعی از علاقمندان را تحت تاثیر قرار می دهند.

به عبارتی دیگر زندگی انسان ها به توانایی چیزی به نام معجزه کردن نزدیک شده است. انگیزه ساختن و خلق کردن هر ثانیه تحولی نوین به وجود می آورد. چاپ کتاب های جدید؛ در سایه فناوری یک معجزه ی دیگر است. پول دیگر سرمایه نیست بلکه کتاب و فناوری سرمایه های دانش بشری هستند. کتاب از صفر به یک نگاه به کسب و کار آمریکایی ها می باشد. خواندن این کتاب می تواند ما را نه یک قدم بلکه صدها قدم به جلو تر ببرد.

در دنیای دیوان سالاری غول آساهای اداری غول آسا هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی، گشتن به دنبال یک راه جدید ممکن است شبیه امید به معجزه به نظر برسد. در واقع اگر قرار باشد کسب و کار آمریکایی موفق شود ما به صدها یا هزاران معجزه نیاز داریم. این وضعیت ناراحت کننده خواهد بود اما یک واقعیت مهم وجود دارد: انسان ها به خاطر توانایی معجزه کردن از سایر گونه ها متمایز شده اند. ما را این معجزه ها را فناوری می نامیم. فناوری، معجزه آسا است؛ زیرا با آن می توانیم از حداقل ها حداکثر بهره را ببریم و توانایی های اولیه مان را به سطح بالاتری برسانیم. سایر حیوانات به طور غریزی انگیزه ساختن چیزهایی مانند سد یا لانه زنبور را دارند ولی ما تنها موجوداتی هستیم که می توانیم چیز های تازه و همچنین روش های بهتر برای ساختن آن چیزها را ابداع کنیم. این طور نیست که انسان با انتخاب چیزی از کاتالوگ جهانی گزینه ها که از قبل به او داده شده است تصمیم بگیرد چه چیزی را بسازد؛ بلکه او با آفریدن فناوری های جدید، برنامه جهان را از نو مینویسد. این ها از نوع حقایق اولیه ای هستند که به کلاس دومی ها یاد می دهیم اما در دنیایی که بیشتر کارهایی که انجام می دهیم تکرار کارهای قبلی هستند؛ این حقایق به آسانی به دست فراموشی سپرده می شوند. کتاب از صفر به یک درباره این است که چگونه شرکت هایی را ایجاد کنیم که چیزهای جدید خلق کنند. در این کتاب به همه چیزهایی که من به عنوان یکی از بنیانگذاران پی پال و پالانتیر و به عنوان سرمایه گذار صدها استارتاپ از جمله فیسبوک و اسپیس ایکس به طور مستقیم آموختم استناد شده است.اما اگرچه من متوجه الگوهای بسیار زیادی شده ام و آنها را اینجا تعریف می کنم ولی در این کتاب چنین فرمولی برای موفقیت ارائه نمی کنم. تناقضی که در آموزش کارآفرینی وجود دارد این است که چنین فرمولی لزوما نمی تواند وجود داشته باشد؛ از آنجایی که هر نوآوری، جدید و منحصر به فرد است هیچ صاحب منصبی نمی تواند به بیان روشن و ملموس، درباره چگونگی نوآور شدن نسخه بنویسد. و در واقع، تنها الگوی قدرتمندی که دیده ام این است که آدم های موفق، در جاهایی که انتظار نمیرود ارزشی وجود داشته باشد ارزش را پیدا می کنند. برای انجام این کار، در هنگام اندیشیدن درباره کسب و کار سراغ اصول اولیه می روند نه فرمول. کتاب حاضر حاصل یک دوره آموزشی درباره استارتاپ ها است که در سال ۲۰۱۲ در ستانفورد برگزار کردم. دانشجویان کالج میتوانند در تعداد معدودی از رشته های تخصصی مهارت پیدا کنند، اما بسیاری از آنها هرگز یاد نمی گیرند که با این مهارت ها در یک دنیای پهناور چه کنند؟ هدف اول من از تدریس در کلاس این بود که به دانشجویانم کمک کنم ورای مسیرهای تعیین شده توسط کارشناسان دانشگاه ها به سوی آینده روشن تری که ساختنش به عهده خود دانشجویان است را ببینند. یکی از آن دانشجویان بلیک مسترز یادداشت های دقیقی در کالس می نوشت که دست به دست در دانشگاه می چرخیدند، به همین خاطر من در کتاب از صفر به یک با او روی تصحیح آن یادداشت ها کار کرده ام تا به دست مخاطبان بیشتری برسند. دلیلی وجود ندارد که آینده فقط باید در سانفورد، یا در کالج، یا در سیلیکون ولی رخ دهد.

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search