یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

روز پدر گرامی باد

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 3 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نام زیبای پدر با سیم و زر باید نوشت
خوب و عالی
با عیاری معتبر باید نوشت
برکت نان و نمک از همت والای اوست
این چنین گویم
که نامش تاج سر باید نوشت

روز پدر و روز مرد در تقویم ایرانی همزمان با ولادت حضرت علی (ع) و ۱۳ رجب است؛ این روز در سال ۱۴۰۰ با ۲۶ بهمن برابر است.
به گزارش دیدگاه مدیریت، امام علی بن ابی‌طالب (ع) سیزده رجب سال ۳۰ عام‌الفیل یعنی ۲۳ سال پیش از هجرت نبوی دیده به جهان گشودند و سالروز ولادت این امام بزرگوار در ایران به نام روز پدر نامیده می‌شود؛ به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت علی (ع)، روز پدر (مرد)، تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر سال در تقویم شمسی تغییر می‌کند.
امام علی (ع) در دامن پیامبر رشد و تربیت یافت و او همیشه در رفتار و کردار مانند پیامبر مهربانی‌ها عمل می‌کرد و ادامه دهنده راه او بود. آموزش و پرورش به شیوه پیامبر اکرم (ص)، حضرت علی (ع) را لایق همسری حضرت فاطمه (س) کرد. امام علی همسر خوبی برای دردانه پیامبر و پدری خوب برای فرزندانش بود. حضرت علی (ع) بین فرزندان خود تفاوتی قائل نمی‌شدند و همین امر باعث احساس قلبی نزدیک امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) شد، به گونه‌ای که حضرت عباس (ع) در واقعه کربلا فرزندان و دارایی‌اش را فدای امام حسین کرد.
حضرت علی را می‌توان به عنوان پدر جامعه شیعه محسوب کرد. «رسول خدا (ص)» فرمودند: أنا وعَلِیٌّ أبَوا هذِهِ الامَّة (من و علی، پدران امت هستیم) (کمال الدین: ص ۲۶۱ ح ۷)
بر اساس این حدیث امام علی پدر معنوی شیعیان امام علی (ع) است و مردان شیعه باید الگوگیری از آن امام را در دستور کار خود قرار دهند. امام علی (ع) اسوه بزرگ شیعیان و یادآور الگوی مناسب زندگی پدرانه است به همین دلیل ولادت حضرت علی (ع) را روز پدر نامگذاری نمودند.

لقب‌های امام علی (ع):
ابوالیَتامی والمساکین: پدر یتیمان و بینوایان
اسدالله: شیر خدا
اسدالله الغالب الکرار: شیر خدا (نماد شجاعت و دلاوری)
اَخُ الرّسول: برادر پیامبر
اَذان
اُذُن الله الواعیه: گوش شنوای خدا
ازْهَدُ الزّاهِدین: بی‌رغبت‌ترین زاهدان به دنیا
اسمُ اللّه‌ِ الرَضیّ‌: نام پسندیده خدا
اصَلُ القَدیُم: گوهر دیرینه
امیرالبَرَرة: امیر نیکان
امیر الجُیُوش: فرمانده لشگرها
امیرالمؤمنین: فرمانده و رهبر مسلمانان
امیرالنَّحْلِ: امیر مؤمنان و شیعیان (نحل به‌معنای زنبور عسل است و شیعیان به زنبور تشبیه شده‌اند.)
امام: پیشوا و رهبر


پایگاه خبری دیدگاه مدیریت، فرارسیدن سالروز مولای بی‌همتای جهان اسلام، حضرت علی(ع) و روز پدر را صمیمانه به پدران و تکیه‌گاهان ابدی، تبریک عرض می‌نماید.

 

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
logo-samandehi
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search