پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

سینمای کوتاه، دروازه خلاقیت و نوآوری

(زمان تقریبی خواندن: 2 - 4 دقیقه)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

✍️محمدعرفان صدیقیان

سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذر پندار از تاریخ بیست و هفتم مهر تا دوم آبان ماه در پردیس سینما گالری ملت تهران برگزار می شود. این رویداد مهم سینمایی به تازگی به لیست جشنواره های مورد تایید اسکار اضافه شده است و بهترین فیلم بخش بین الملل آن به صورت مستقیم به آکادمی اسکار معرفی می شود و همین موضوع بیش از پیش به اعتبار این جشنواره افزوده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان و منتقدین سینمایی، تنوع آثار در ژانر و مضمون، به کارگیری تکنیک های متفاوت کارگردانی و خلاقیت و نوآوری به کارگرفته شده در فیلم ها توسط فیلمسازان عمدتا جوان، سبب شده در سال های اخیر این جشنواره به مهمترین و جذاب ترین رویداد سینمایی کشور تبدیل شود. بنا بر گفته آذرپندار دبیر جشنواره سی و نهم، قرار بر این است که امسال به مقوله ژانر در انتخاب آثار توجه بیشتری شود و همین مسئله می تواند به بروز تنوع در میان فیلم های این دوره منجر شود. تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره نشان می دهدکه در بخش داستانی 1364 اثر، بخش مستند 261 اثر، بخش تجربی 264 اثر و پویانمایی 107 اثر متقاضی حضور در این فستیوال بوده اند و تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و خوزستان پنج استانی هستند که به ترتیب متقاضیان بیشتری داشته اند. در بخش بین الملل نیز 5012 اثر از 131 کشور جهان ثبت نام کرده اند که فرانسه، اسپانیا، هند، چین و آمریکا پنج کشور اول شرکت کننده در جشنواره هستند. قرار بر این است که همزمان با فروکش کردن تب کرونا در کشور، جشنواره امسال به صورت حضوری برگزار شود و متقاضیان حضور در پردیس سینمایی ملت می توانند از طریق سامانه هایی که در چند روز آینده معرفی خواهند شد، خرید بلیط مربوط به سانس های مختلف را انجام دهند. توجه به سینمای بومی و ژانرهای متنوع در فیلم کوتاه با تاکید بر خلاقیت و نوآوری در اولویت انتخاب و داوری دوره سی و نهم جشنواره است. تا کنون و در طی ادوار مختلف برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران، بسیاری از فیلم سازان مستعد توانسته اند با نشان دادن توانایی و قوه خلاقیت خود در ساخت آثار متفاوت و متنوع، راه خود را برای حضور در سینمای بلند هموار کنند. این جشنواره که هر ساله با حمایت انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می شود به محل گردهمایی نوجوانان و جوانان مشتاق فیلم سازی تبدیل شده است و این مسئله یکی دیگر از دلایل اهمیت این رویداد سینمایی است.
گفتنی است در اوایل دهه پنجاه هجری شمسی «جشنواره بین‌المللی فیلم تهران» به عنوان اولین جشنواره فیلم‌های کوتاه و بلند آغاز به کار نمود و در شهرستان‌ها رقابت فیلم‌های آماتور ۸ و ۱۶ میلی‌متری با عنوان جشنواره سینمای جوان استانی شکل ‌گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بخش رقابتی فیلم‌های آماتور در جشنواره فیلم فجر در سال۱۳۶۱ پذیرای فیلم‌های کوتاه شد. سپس عناوین «جشنواره سینمای جوانان» و «جشنواره بین‌المللی سینمای جوانان» را بر خود نهاد که پذیرای آثار جوانان در سه بخش فیلم، عکس و فیلم‌نامه بود. با تخصصی شدن جشنواره در سال ۱۳۸۲، عنوان «جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران» به این رویداد اختصاص یافت که تاکنون ادامه داشته و به صورت انحصاری پذیرای آثار فیلم کوتاه از ایران و سراسر جهان است. امروزه این جشنواره با هزاران متقاضی شرکت در ایران و سراسر جهان به عنوان مهمترین رویداد بین‌المللی سینمای کوتاه در غرب آسیا مطرح است که از سال ۱۴۰۰ توانسته در جایگاه یکی از رویدادهای ۱۲۷ گانه معتبر سینمایی در جهان به عنوان دروازه ورود مستقیم فیلم‌های کوتاه به فهرست سالانه جشنواره اسکار قرار گیرد. تا کنون ۳۸ دوره جشنواره برگزار شده و طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از تاریخ ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱در پردیس سینمایی ملت برگزار خواهد شد. فیلم‌های کوتاه با زمان کمتر از ۳۰ دقیقه در بخش‌های سینمای ایران و بین‌الملل در گونه‌های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی به رقابت خواهند پرداخت.

didlogo.png
پایگاه خبری–تحلیلی دیدگاه مدیریت با اعتقاد قلبی و عمیق به ارزش های راستین الهی، اسلامی و انسانی می کوشد تا با انتشار اخبار و نوشته های متقن و مستند، رسانه و مرجعی امین و شایسته برای مردم عزیز و گرانقدر ایران اسلامی باشد.ما با تکیه بر قلم و دوربین هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و پژوهشگران خود می خواهیم در مسیر تحول آفرینی نقشی برجسته از آفرینش و بالندگی به یادگار بگذاریم و بشارت دهنده آگاهی، دانایی و دانستن باشیم.دراین راه پرفراز و نشیب وامدار هیچ حزب و گروه سیاسی نبوده و فقط به آرمان های بلند و متعالی نظام و کشور می اندیشیم.
© Copyright 2022 سایت خبری تحلیلی دیدگاه مدیریت. All Rights Reserved.

Search